باغ پرندگان اصفهان

سه شنبه / ۱ اسفند ۱۳۹۶

باغ پرندگان اصفهان در سال ۱۳۷۵ به همت شهرداری اصفهان در ۴ کیلومتری غرب پل وحید در حاشیه زاینده رود و در انتهای پارک طبیعی ناژوان اصفهان احداث گردیده است و اکنون تحت مدیریت طرح ساماندهی ناژوان و صفه اداره می شود. باغ پرندگان اصفهان باغی است با مساحتی بالغ بر ۵۵۰۰۰ مترمربع که از جاذبه های تفریحی شهر اصفهان است. این مجموعه که بخشی از پارک جنگلی ناژوان و رودخانه زاینده رود است از معدود باغ های پرندگان در خاورمیانه می باشد. مساحت داخلی زیر توری باغ ۱۷۰۰۰ مترمربع و مساحت توری که بر روی ۱۶ ستون متحرک به ارتفاع حداکثر ۳۲ متر قرار گرفته است ۴۰۰۰۰ مترمربع است.

در این مجموعه در حدود ۴۰۰۰ قطعه در۱۳۰ گونه وجود دارد و به تدریج گونه های جدیدی به این مجموع افزوده خواهد شد و این رقم فزونی خواهد یافت. تراکم گونه ای پرندگان باغ متفاوت است و این اختلاف بستگی به میزان امکان جمع آوری پرندگان و سازگاری آنها با شرایط محیطی حاکم دارد بطوریکه تعداد پرندگان متعلق به پاره ای از گونه ها صرفا یک جفت می باشد.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

جغرافیای باغ پرندگان اصفهان

در محله ناژوان در ساحل زاینده رود شهر اصفهان محلی در نظر گرفته شده که بیش از ۱۳۰ گونه انواع مرغ و پرنده نگهداری می‌شود و همین امر باعث شده تا خیل گردشگران و مسافران به جای دیدن سیمرغ از یکصد و سی نوع مرغ دیدن کنند. محلی که برای این پرندگان در نظر گرفته شده است یکی از بهترین مکان‌ها در حاشیه زاینده‌رود است و از نظر آب و هوا مناسب‌ترین محل برای نگهداری این پرندگان است. همچنین در سالهای اخیر بخش خصوصی به کمک شهرداری شهر اصفهان نمونه‌هایی از پروانه‌های زیبای موجود در طبیعت و نمونه‌هایی از خزندگان موجود در طبیعت را برای آشنایی بازدیدکنندگان گرد‌آوری و در مجموعه‌ای به نام باغ پروانه‌ها و باغ خزندگان نگهداری می‌کند و زیبایی دوچندان را شامل ساحل زیبای زاینده‌رود در شهر اصفهان نموده است.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

واحدهای تخصصی فعال در باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان علاوه بر داشتن جاذبه‌های تفریحی دارای واحدهای آموزشی علمی و تحقیقاتی نیز می‌باشد واحدهای تخصصی فعال در باغ پرندگان اصفهان عبارتند از :

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

واحد تکثیر باغ پرندگان اصفهان

در این بخش شرایط و امکانات مناسب جهت تخمگذاری و جوجه آوری پرندگان فراهم می‌شود. نگهداری از جوجه‌های تکثیر یافته تا مرحله رسیدن به سن خاص جهت رهاسازی در باغ پرندگان به عهده این بخش است.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

واحد تغذیه باغ پرندگان اصفهان

گونه‌های مختلف پرندگان نیازهای غذایی متفاوتی دارند، به علاوه منبع تأمین این نیازها نیز در هر گونه متفاوت است. برخی از پرندگان میوه‌خوار، برخی دانه‌خوار، برخی گوشت‌خوار و برخی همه چیزخوار هستند. در این بخش نیازهای پرندگان بر اساس جداول احتیاجات غذایی برآورده می‌شود.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

واحد کلینیک و بهداشت باغ پرندگان اصفهان

پرندگان بیمار پس از تشخیص بیماری وارد این بخش می‌شوند و پس از معاینه کامل بر اساس نظر دامپزشک باغ پرندگان و تجارب کارشناس مربوطه درمان می‌شوند. ضد عفونی و بهداشت کلیه قسمت‌های باغ به عهده این بخش است. واکسیناسیون ماهانه پرندگان علیه بیماری نیوکاسل نیز از وظایف این بخش است.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

واحد قرنطینه باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان پذیرای پرندگانی است که از سوی افراد دوستدار پرنده به باغ اهدا می‌شود. علاوه بر این در دوره‌های زمانی مختلف بسته به نیاز، پرندگان جدیدی خریداری می‌شود. جهت کنترل بیماری‌ها و جلوگیری از گسترش آنها در این مجموعه، پرندگان تازه وارد ابتدا به مدت ۱۴-۱۰ روز وارد قرنطینه و پس از انجام آزمایشات لازم در صورت سلامتی وارد باغ پرندگان می‌شوند.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

واحد تاکسیدرمی باغ پرندگان اصفهان

تاکسیدرمی به معنای فن نگهداری درازمدت پیکر جانوران است. در این بخش پس از پوست کنی لاشه و چربی زدایی از پوست و همچنین پر آرایی، قالبی به اندازه بدن پرنده تهیه و پس از اسکلت‌بندی پوست پرنده روی این قالب کشیده می‌شود.

در هر یک از این بخش ها تحقیقات علمی و عملی مفیدی روی گونه‌های پرندگان انجام می‌شود، به طوری که باعث شده باغ پرندگان علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و تفریحی جنبه‌های علمی آموزشی و تحقیقاتی نیز پیدا کند و علاقه‌مندان به تحقیق در مورد پرندگان می‌توانند از این جنبه ها بهره‌مند شوند.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

زیستگاه‌های باغ پرندگان اصفهان باغ پرندگان اصفهان

در باغ پرندگان اصفهان زیستگاه‌های متفاوتی بسته به شرایط زندگی طبیعی پرندگان برای آنها در نظر گرفته شده است. از این رو در باغ پرندگان اصفهان شما شاهد پنج محیط متفاوت برای پرندگان هستید. برکه‌ها، صخره‌ها، قفس‌های شیشه‌ای، قفس‌های آهنی و فضای سبز جنگلی.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

برکه‌ها باغ پرندگان اصفهان

چهار برکه کوچک و بزرگ در باغ پرندگان وجود دارد که محل زندگی پرندگان آبچر مانند انواع اردک‌ها، قوها، غازها و … است. برکه بزرگی در قسمت مرکزی باغ قرار گرفته است، به طوری که تعداد زیادی از این پرندگان آبچر را در برمی‌گیرد.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

صخره باغ پرندگان اصفهان

صخره باغ که در ضلع شرقی قرار گرفته محیط زیستی مناسب جهت پرندگان کوهستانی و بیابانی است. پرندگانی چون کبکها بیشتر در این محیط دیده می‌شوند.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

قفس‌های شیشه ای باغ پرندگان اصفهان

از آنجا که اصفهان دارای شرایط اقلیمی خاص خود است، این قفس‌ها با داشتن امکانات ویژه‌ای چون دستگاه تهویه، شوفاژ و کولر محیط مناسبی را برای پرندگانی فراهم می‌کند که در محیط زیست طبیعی آنها شرایط خاص آب و هوایی حاکم است.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

قفس‌های آهنی باغ پرندگان اصفهان

این قفس‌ها به دلیل نوع تغذیه پرندگان شکاری ساخته شده است، زیرا این پرندگان در صورت آزاد بودن در محیط از سایر پرندگان و جوجه آنها استفاده می‌کنند. همچنین سعی شده است محیط زیست طبیعی آنها که مناطق صخره‌ای کوهستانی است در قفس‌های مربوط مهیا شود.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

فضاهای سبز جنگلی باغ پرندگان اصفهان

این فضا که از جمله مناطق زیست پرندگان جنگلی است در سرتاسر محیط باغ ایجاد شده و پرندگان به صورت آزاد در این فضا پرواز می‌کنند.

برچسب ها : , , , , , , , , ,